logo
fot. Idalia Skalska © Stawy Milickie
PRZYRODA

Bielik

Niewątpliwie jest to najsłynniejszy ptak w Polsce, choć niewielu mieszkańców naszego kraju miało go okazję obejrzeć na żywo, a przecież obecnie można u nas spotkać siedemset osobników tego gatunku. Każdy jednak wie, że widnieje on na naszym godle, które nosi dumną nazwę „Orzeł Biały”.

ZOBACZ

fot. Kazimierz Laskowicz © Stawy Milickie
PRZYRODA

Kormoran

Większości osób kormoran dzięki piosence Piotra Szczepanika kojarzy się z nostalgicznym końcem lata na Mazurach, rozstaniem i tęsknotą. Taki nierealny obraz jest piękny, ale niewiele ma wspólnego z ptakiem, którego rybacy i wodniacy często uznają za rozbójnika, a nawet szkodnika, którego należy tępić. Przyjrzyjmy się więc mu bliżej.

ZOBACZ

fot. Piotr Śnigucki © Stawy Milickie
PRZYRODA

Łabędź niemy

W dzieciństwie każde dziecko słyszało o brzydkim kaczątku, które w porównaniu do innych malutkich, kaczych piskląt było duże, poczwarne i szarobure. W przeciwieństwie do młodych kaczuszek jego upierzenie nie było tak miękkie i puszyste. Brzydkie kaczątko, tuż po wykluciu się z twardej i mocnej skorupki jaja, nie pasowało do reszty żółtego „rodzeństwa”. Nic dziwnego, „kaczątko” okazało się być młodym łabędziem niemym...

ZOBACZ

PRZYRODA

Bocian biały

Gdyby dziś decydowano o tym, jaki ptak jest najbardziej reprezentatywny dla naszego kraju, głosy byłyby podzielone w większości między tradycyjnych zwolenników rzadko spotykanego orła, a wielbicieli bociana białego, który często gości w mniejszych i większych wsiach naszego kraju. Niewątpliwie przyczyniła się do tego ekranizacja Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy...

ZOBACZ

PRZYRODA

Kukułka

Któż z nas nie słyszał wiosennego kukania, które towarzyszy nam od samego rana. Wydawać by się mogło, że wczesna wiosna nie zapowiada jeszcze ptasich treli i świergotów, jednak kukanie jest zwiastunem rychłego ocieplenia. Dźwięk ten na tyle charakterystyczny, jest znakiem rozpoznawczym dla ptaka, który właśnie od kukania, otrzymał swoją nazwę. Mowa oczywiście o kukułce, która mimo złej sławy...

ZOBACZ

PRZYRODA

Czapla siwa

Czapla siwa jest najpopularniejszą i najpospolitszą przedstawicielką swojego rodzaju w całej Europie. Ptak ten przypomina nieco swoim wyglądem żurawia. Nieco tajemnicza i posągowa sylwetka czapli sprawia wrażenie, że ptak ten wywodzi się z prehistorii Ziemi. Czapla ma długie, szczupłe, żółto - brązowe nogi, na których usadowiony jest regularny, krągły popielato upierzony tułów, esowato wygięta...

ZOBACZ

PRZYRODA

Bocian czarny

Bociany biały jest prawie symbolem – zna i rozpoznaje go każdy. Powszechnie kojarzony z nadejściem wiosny i zakończeniem lata, kiedy najłatwiej można go spotkać na przydrożnych łąkach i polach. Tymczasem okazuje się, że na terenie naszego kraju nie jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju. Dużo trudniej spotkać bociana czarnego, a jest to ptak równie piękny i interesujący, co jego popularny kuzyn, tyle że bardziej tajemniczy i płochliwy.

ZOBACZ

PRZYRODA

Dudek

Dudek zwyczajny występuje niemal w całej Europie. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w kwietniu i zostaje na terenie naszego kraju do września, lub nawet października. Zamieszkuje przede wszystkim tereny ze starodrzewem – z uwagi na fakt, że najchętniej gniazduje w dziuplach wiekowych drzew. Niemniej wybiera obszary słabo zadrzewione, położone blisko łąk, pastwisk...

ZOBACZ

http://www.barycz.pl
PRZYRODA

Dzięcioł średni

Dzięcioł średni, podobnie jak jego krewniak dzięcioł duży, występuje pospolicie, aczkolwiek nielicznie w całej środkowej Europie. W Polsce upodobał sobie niezbyt gęste lasy mieszane z przewagą drzewostanu liściastego, liczniej występując na południu kraju, niż na północy. Ptak ten najlepiej odnajduje się w drzewostanie liściastym, zasiedlając starodrzewie dębu, buka czy olchy. W przeciwieństwie do dzięcioła dużego, dzięcioł średni wykuwa dziuple...

ZOBACZ

fot. Idalia Skalska © Stawy Milickie
PRZYRODA

Żuraw

Żuraw zwyczajny nazywany inaczej żurawiem szarym lub popielatym to ptak, który jeszcze niedawno pospolicie występował w całej Europie. Dziś, w wyniku osuszania terenów podmokłych, osuszania bagien oraz wycinania łęgów, w zachodniej Europie występuje jedynie wyspowo, z kolei w północnej i środkowej Euroazji występuje regularnie.

ZOBACZ

fot. Idalia Skalska © Stawy Milickie
PRZYRODA

Czapla biała

W Dolinie Baryczy gniazduje wiele ptaków - zarówno tych bezpośrednio związanych z siedliskami wodnymi i nadwodnymi, ale też leśnymi czy łąkowymi. Niemniej teren ten odwiedzają też przedstawiciele gatunków, które składają jaja i wychowują młode w zupełnie innych miejscach. Jednym z takich przybyszów jest czapla biała – ptak niezbyt często spotykany na obszarze naszego kraju.

ZOBACZ

fot. Dariusz Ogłoza © Stawy Milickie
PRZYRODA

Myszołów

Myszołów zwyczajny to najliczniejszy ptak drapieżny zamieszkujący całą Polskę. Głównie można go spotkać w gęstych lasach nizinnych, ale także w górach oraz wyżynach. Poza naszym krajem, ptak ten zamieszkuje znaczny obszar Europy oraz Azji. Drapieżnik skutecznie unika miast i siedlisk ludzkich. Najczęściej osiedla się w lasach nizinnych strefy umiarkowanej, gdzie wysoko na drzewach buduje okrągłe, masywne gniazda, z których korzysta przez kilka dobrych lat.

ZOBACZ

fot. Idalia Skalska © Stawy Milickie
PRZYRODA

Łabędź krzykliwy

Łabędzie są stałymi bywalcami wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych w naszym kraju. Chyba każdy z nas jako dziecko biegał nad pobliski staw czy rzeczkę żeby nakarmić łabędzie oraz towarzyszące im zazwyczaj kaczki. I zapewne wielu miało wątpliwą przyjemność zostać ostrzeżonym przez ptaki, że podchodzi zbyt blisko – zdenerwowany łabędź potrafi być naprawdę przekonujący.

ZOBACZ

PRZYRODA

Zimorodek

Zimorodek jest ptakiem występującym w południowo – środkowej Europie, południowej Azji i północnej Afryce. W zależności od etapu w którym się znajduje, zasięg występowania jest różny. Podczas lęgów zimorodek żyje w środkowo – wschodniej Europie, zimuje w południowej i zachodniej Europie oraz na terenie Japonii, a poza rozrodem lokuje się na północnych krańcach Afryki.

ZOBACZ

PRZYRODA

Rybitwa rzeczna

Niewiele osób potrafi odróżnić mewę śmieszkę od rybitwy rzecznej. Co więcej, większość z nas używa obu nazw zamiennie, określając nimi jeden gatunek ptaków związany ściśle ze środowiskiem wodnym. Niektórzy z kolei stosują interesujące i zastanawiające rozróżnienie. Z niewyjaśnionych przyczyn uważają oni, że mewy spotkać możemy jedynie nad morzem, z kolei rybitwy są ściśle związane ze środowiskiem rzecznym i wodami śródlądowymi.

ZOBACZ

https://pl.wikipedia.org/
PRZYRODA

Czajka zwyczajna

Przyglądając się bliżej ptakom zamieszkującym Polskę okazuje się, że nie tylko dudek ma czubek. Kolejnym gatunkiem z charakterystyczną ozdobą głowy jest czajka zwyczajna (Vanellus vanellus). Z daleka ptaki wyglądają niemal niepozornie, ale gdy uda się podpatrzeć z je bliska, szczególnie w okresie godowym, robią ogromne wrażenie.

ZOBACZ

https://pl.wikipedia.org/
PRZYRODA

Gęś zbożowa

Na terenie Polski występuje kilka gatunków dzikich gęsi. Jednym z nich jest gęś zbożowa (Anser fabalis). Zapewne wiele osób widząc klucze ptaków przelatujące po niebie miało okazję podziwiać ten gatunek. Nie mając przy tym świadomości, że to właśnie lecące stado gęsi zbożowych. Nie są one zbyt towarzyskie, nie licząc oczywiście przedstawicieli własnego, lub pokrewnych gatunków...

ZOBACZ

https://pl.wikipedia.org/
PRZYRODA

Łyska

Ptakiem, którego możemy spotkać na niemal każdym, większym zbiorniku wodnym w naszym kraju jest łyska zwyczajna (Fulica atra). Niewiele osób potrafi przyporządkować nazwę do konkretnego przedstawiciela tego gatunku brodzącego przy brzegach wielu stawów w Polsce. Powodem jest niepozorny wygląd łyski – nie jest ani ptakiem o dużych rozmiarach, ani spektakularnie wybarwionym...

ZOBACZ

https://pl.wikipedia.org/
PRZYRODA

Mewa śmieszka

Na hasło „mewa” mamy przed oczami ciągnące się po horyzont bałtyckie plaże i rozkrzyczane ptaki latające nad głowami turystów. Jest to skojarzenie jak najbardziej trafne, aczkolwiek nie wszystkie mewy zamieszkują jedynie tereny nadmorskie. Doskonałym przykładem jest mewa śmieszka.

ZOBACZ

https://pl.wikipedia.org/
PRZYRODA

Perkoz dwuczuby

Na terenie Polski występuje wiele ciekawych gatunków ptaków zamieszkujących siedliska wodne. Jedne znane są z donośnego śpiewu, inne z charakterystycznych tańców godowych a jeszcze inne cechuje piękne ubarwienie w okresie lęgowym. Gatunkiem, który doskonale łączy dwie ostatnie grupy jest perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus). Warto bliżej poznać tego ptaka i spróbować podpatrzeć go w naturze, szczególnie w okresie godowym.

ZOBACZ

1
2
3

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015